/Úvodník 31. čísla
Časopis Mladý vedec

Úvodník 31. čísla

Milí čitatelia!

Dostávate do rúk posledné tohtoročné číslo. Možno ste si všimli, že je oproti predchádzajúcim číslam aj hrubšie – oproti štandardným 28 stranám obsahu bez obálky vám v tomto čísle prinášame až 32 strán zaujímavých informácií.

Toto číslo otvára článok o banánoch, ovocí, s ktorým sa pravidelne stretávame. Viete však, ako taký banán vôbec rastie? Ak nie, tak v tomto článku sa to dozviete.

V rámci seriálu Rastliny okolo nás vám predstavíme pálku širokolistú, ktorú ste už určite pri zimných prechádzkach pri jazerách a vodných nádržiach niekedy videli.

V seriáli Operence okolo nás si priblížime tri zaujímavé druhy – králička zlatohlavého, mlynárku dlhochvostú a kôrovníka dlhoprstého.

V tomto čísle začíname nový seriál článkov Hmyz okolo nás. Obsahom prvého článku sú všeobecné informácie o triede hmyz, najpočetnejšej triede živočíšnej ríše. V nasledujúcich číslach sa už budeme venovať jednotlivým druhom podrobnejšie.

Seriál o osobnostiach vedy sa venuje Gaspardovi Mongeovi – tvorcovi názornej zobrazovacej metódy a Kurtovi Gödelovi – človeku, ktorý skúmal hranicu deduktívnych systémov ľudského poznania.

Po dlhšej odmlke sa vraciame k článkom s medicínskou tematikou – v článku Lekárkou v srdci Afriky 1 sa dozviete, s čím sa lekárka stretáva počas výkonu svojho povolania v Afrike. Ako už číslo 1 naznačuje, v nasledujúcom čísle budeme v tejto téme pokračovať.

Dokáže autonómna plachetnica preplávať Atlantický oceán? Aj na túto otázku sa pokúsime odpovedať v rovnomennom článku o tom, ako sa taká plachetnica zostrojuje a aké nebezpečenstvá na ňu v oceáne číhajú.

V časopise nemôže chýbať ani naša korešpondenčná súťaž – prinášame vám riešenia súťažných úloh prvej série, výsledkovú listinu po 1. sérii a zadania 2. série súťažných úloh. Podobne prinášame riešenia súťažných úloh prvej série a zadania 2. série súťažných úloh korešpondenčného seminára MATMIX.

Bridžový seriál pokračuje vo výklade dražobného systému Tatry 2. časťou, v ktorej si priblížime tzv. univerzálny príkaz.

Koniec roka je spojený s množstvom zaujímavých podujatí, v tomto čísle prinášame reportáže z dvoch z nich – Festivalu vedy a techniky a odovzdávania Cien za vedu a techniku.

Na poslednej strane obálky vám prinášame ešte informácie o zážitkovom centre vedy Aurelium, ktoré bolo nedávno otvorené a jeho návštevu vám vrelo odporúčame.

Geografická časť časopisu nás v tomto čísle prenesie do oblasti ďalekého irackého Kurdistanu a priblíži vám problémy, s ktorými táto časť sveta v súčasnosti bojuje.

Verím, že si opäť nájdete veľa článkov, ktoré vás zaujmú.

Značky: